STAG GLOBAL 4 Star Table Tennis Racket | Speed 70 | Spin 70 | Control 95 | ITTF Approved Rubber
STAG GLOBAL 4 Star Table Tennis Racket | Speed 70 | Spin 70 | Control 95 | ITTF Approved Rubber
₹700.00 Original price was: ₹700.00.₹629.00Current price is: ₹629.00.
Description
| Brand | STAG GLOBAL |
| Racket Colour | Red / Black |
| Speed / Spin / Control | 70 / 70 / 95 |
| Product Dimensions | 25 × 15 × 2cm |
| Weight | Approx. 180 g |
| Head Shape | Oval |
| Handle | Flared |
| Material | Engineering Wood, Hard Rubber |
| Sponge Thickness | 2 mm |
| Use | Beginner Level 2 |
STAG GLOBAL 4 Star Table Tennis Racket is an excellent choice for beginner to intermediate players aiming to enhance their game. Featuring ITTF-approved rubber, it ensures compliance with international standards, making it suitable for competitive play. With performance ratings of Speed: 70, Spin: 70, and Control: 95, this racket offers a balanced combination of speed and control, ideal for developing players.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
11% off

STAG GLOBAL 3 Star Supreme Table Tennis Ball | ITTF Approved, 40+
₹1,680.00Original price was: ₹1,680.00.₹1,499.00Current price is: ₹1,499.00. -
15% off

STAG GLOBAL Ninja Fire Table Tennis Racket | ITTF Approved | Powerful Grip & Spin Control
₹3,000.00Original price was: ₹3,000.00.₹2,549.00Current price is: ₹2,549.00. -
21% off

STAG GLOBAL Seam Plastic Table Tennis Ball Orange Available Pack Of 12 ,30, 72, 90
₹253.00Original price was: ₹253.00.₹199.00Current price is: ₹199.00. -
10% off

STAG GLOBAL Ninja Attack Table Tennis Racket Professional and Intermediate Level, High Speed and Spin Control
₹2,450.00Original price was: ₹2,450.00.₹2,199.00Current price is: ₹2,199.00. -
11% off

STAG GLOBAL 1 Star Plastic Table Tennis Orange Ball Available Pack Of 12 ,30, 72, 90
₹450.00Original price was: ₹450.00.₹399.00Current price is: ₹399.00. -
10% off

STAG GLOBAL Ninja Power Rubber Table Tennis Racket | Multicolour,200 Grams | ITTF Approved
₹2,300.00Original price was: ₹2,300.00.₹2,079.00Current price is: ₹2,079.00. -
7% off

STAG GLOBAL 2 Star Table Tennis Playset with 3 Balls & Cover Complete Beginner Set
₹750.00Original price was: ₹750.00.₹699.00Current price is: ₹699.00. -
10% off

STAG GLOBAL International Table Tennis Racket | ITTF Approved Rubber | Speed 80, Spin 75, Control 90
₹1,500.00Original price was: ₹1,500.00.₹1,349.00Current price is: ₹1,349.00. -
15% off

STAG GLOBAL Rome Special Edition 3-Star Table Tennis Ball | ITTF Approved 40+ mm Plastic Ball | Professional Match & Training Use
₹3,559.00Original price was: ₹3,559.00.₹3,029.00Current price is: ₹3,029.00. -
5% off

STAG GLOBAL 3 Star Table Tennis Racket | Beginner-Intermediate Series T.T Racket
₹650.00Original price was: ₹650.00.₹617.00Current price is: ₹617.00.
















Reviews
There are no reviews yet.